Opublikowano

Gra planszowa Kwarantanna: pierwsze egzemplarze już dostępne!

Gra planszowa Kwarantanna - sklep

Tempo było ekstremalne, ale w ostatnich tygodniach nic chyba nie pozostało takie, jak dawniej. Postawiliśmy sobie jedno zadanie i wygląda na to, że udało się je zrealizować! Utworzenie gry planszowej nie jest łatwe, ale tym razem ogólnokrajowa kwarantanna nam pomogła i dzięki niej łatwiej było skupić się na pracy. Gra przeszła pozytywnie rozgrywki testowe, instrukcja została dopieszczona na tyle, że nawet osoby, które miały do czynienia z grą po raz pierwszy rozumieją zasady, a zaprzyjaźnione drukarnie wywiązały się z terminów.

Dziś ogłaszamy więc z dumą: Kwarantanna jest gotowa. W dodatku, jeszcze przed końcem kwietnia, a to był nasz cel.

Jak udało nam się to osiągnąć? Rozwiązanie możecie znaleźć na stronie sklepu internetowego. To egzemplarze przedprodukcyjne gry.

No dobra, ale o co chodzi z tymi „egzemplarzami przedprodukcyjnymi”? Sprawa jest prosta: niektóre elementy gry zostały zastąpione szybciej dostępnymi. Obiecujemy jednak, że rozgrywka wcale na tym nie ucierpiała. Jakość podzespołów jest wystarczająca, żeby regularnie toczyć batalię z wirusem. Udało nam się między innymi znaleźć arcy-piękne znaczniki w kształcie wirusa, którymi gracze oznaczają na planszy zakażone miasta.

„Arcy-piękne znaczniki wirusa”? Jesteście chorzy!

Gra planszowa Kwarantanna: Cel gry

No dobra, może zabrzmiało to dziwnie, ale pamiętajcie o najważniejszej zasadzie gry! W Kwarantannie chodzi przede wszystkim o to, żeby POKONAĆ EPIDEMIĘ. W tym celu, minimum jeden, a maksymalnie czterech graczy wciela się w kilka postaci podróżujących po Polsce. Jest wśród nich premier, profesor-wirusolog, nawet generał (który, zdaje się, rządzi twardą ręką w swojej dywizji), no i specjalny konsultant. Gra jest kooperacyjna, co oznacza, że wszyscy gracze mają wspólny cel. W tym wypadku, jest to pokonanie wirusa.

Gra planszowa Kwarantanna
Na zdjęciu egzemplarz przedprodukcyjny gry.

Gra planszowa Kwarantanna: Role postaci

Każdy z graczy dysponuje natomiast innymi narzędziami, aby wspólnie do tego celu dotrzeć. Na przykład, premier w największej mierze dba o prognozowanie kolejnych zachorowań i czuwa nad powstającymi łańcuchami zakażeń, które niekontrolowane rozrosłyby się za bardzo. Może też zagrywać akcje specjalne, czyli najciekawsze wydarzenia wpływające na przebieg epidemii, a przez to całej rozgrywki.

Kontrola kojarzy się trochę ze służbami mundurowymi. Na pewno jest to skojarzenie generała, który na mapie prowadzi dywizję wojska od miasta do miasta, odcinając poszczególne miejscowości kordonem sanitarnym. Dobry generał jest prawdziwym zbawieniem dla graczy, bo odpowiednio ustawiona dywizja blokuje rozprzestrzenianie się wirusa, co jest właściwie niezbędne do osiągnięcia celu.

Wirusolog odpowiada z kolei za leczenie epidemii w poszczególnych miastach. Jest równie istotną postacią, bo tylko on potrafi leczyć wirusa! (No dobra, przynajmniej na początku gry, bo kolejne odkrycia naukowe mogą tu namieszać) To niesamowita postać – wybitny lekarz, stosujący terapię eksperymentalną, jako jedyny w kraju może pochwalić się jej pozytywnymi rezultatami. Ktoś taki na pewno jest potrzebny w Waszym zespole!

Aby doprowadzić do odkrycia naukowego, niezbędny jest konsultant. On pracuje dla Agencji Badań Medycznych i jako jedyny potrafi pobierać próbki wirusa, a następnie prowadzić za ich pomocą badania. Odpowiedni etap badań gwarantuje odkrycie karty odkryć naukowych, która zapewnia graczom modyfikację rozgrywki. Jak to z odkryciami naukowymi, raz jest lepiej, a raz gorzej 🙂 Niektóre wprowadzają małe urozmaicenia, inne dodają graczom zupełnie nowe możliwości. Ostatecznie, możliwe będzie nawet opracowanie programu szczepień, co pozwoli rozprawić się ze śmiertelnym wirusem do końca!

Widzicie już? Każda z postaci jest istotna, każda ma zupełnie inne umiejętności. My sami nie potrafimy wskazać, które są ważniejsze, a które mniej. Jednak jedno jest dla nas jasne: tylko zgrany zespół może wygrać z wirusem!

A Ty? Kim będziesz grać? Czy Twój zespół da radę? Gra planszowa Kwarantanna jest już dostępna!